Copywriter ZAROBKI

Artykuł pt. “Copywriter – zarobki”

Przeczytaj poniższy artykuł “Copywriter zarobki”, żeby dowiedzieć się ile zarabia copywriter na etacie ( umowa o pracę ).

Autor: Copywriter PJW

Ile zarabia Copywriter? Wynagrodzenie za pracę (etat, kontrakt).

Zarobki copywritera zależą przede wszystkim od doświadczenia i rodzaju firmy dla której pracuje ( DUŻE agencje i DUŻE firmy, korporacje płacą NAJwięcej ). Wiele agencji należy do ogromnych globalnych holdingów reklamowych lub marketingowych. Copywriterzy znajdują zatrudnienie najczęściej w dużych miastach. Najwięcej można zarobić w  Warszawie.

Poniżej podane są przeciętne wynagrodzenia zasadnicze copywritera w Polsce ( czyli pensje bez premii i pakietów, czyli benefitów ). Dodatkowo znajduje sie tam również informacja o premii oraz pakiecie podstawowym i dodatkowym, które uzupełniają wynagrodzenie copywritera ). Zanim zapoznasz się z nimi, dowiedz się najpierw i zrozum:

Dlaczego jeden copywriter zarabia dużo, a drugi mniej?

Umiejętność pisania, a tworzenie dobrego copywritingu to dwie różne rzeczy. Dobrym copywriterem zostaje ktoś, kto po prostu ma do tego talent ( “urodził się z tym”). Ktoś, kto m.in. poświęcił całe życie ( od najmłodszych lat ) na wykształcenie sprawności językowej oraz interesującego, logicznego, oryginalnego myślenia. Copywriter musi poświęcić wiele tysięcy godzin na samorozwój, czytanie i pisanie różnych gatunków tekstów. To ktoś, kto zdobył również wiedzę fachową dotyczącą marketingu, reklamy i sprzedaży oraz wiedzę z wielu innych dziedzin.

To ile zarabia copywriter? Dokładne dane poniżej, zaś tytułem wstępu:

DOBRY COPYWRITER ZARABIA DOBRZE

Dobry copywriter musi orientować sie we wszystkim ( wiedza ogólna, wiedza specjalistyczna, trendy itp) i wciąż doskonalić swój warsztat. Jest to trudne wyzwanie i pochłania mnóstwo czasu. Sztukę mistrzowskiego copywritingu  ma szansę opanować zaledwie  kilka lub kilkanaście osób w danym kraju. I to właśnie oni – co zrozumiałę – zarabiają najwięcej. Dobry copywriter zarabia dobrze, ponieważ się ceni i wie, że jego genialne pomysły i sztuka operowania słowem przynoszą jego klientom duży zysk. Profesjonalny copywriter to człowiek bardzo wszechstronny, utalentowany i doświadczony. Mądry klient lub agencja ceni i szanuje dobrego copywritera, dobrze wynagradza i daje premie. Ogólnie mówiąc: bardzo dba o takiego copywritera, ponieważ wie że jego praca przynosi rezultaty = zwielokrotnia sprzedaż, zwiększa świadomość marki i i lojalność klientów. Dobry copywriter to mądry copywriter, który szanuje siebie, swoje umiejętności i ceni się, dlatego dobry copywriter zarabia dobrze.

Copywriter ZAROBKI

Zarobki copywritera zależą od tego czy pracuje na etacie czy jest tzw. wolnym strzelcem. Copywriter freelancer może zarobic o wiele więcej niż copywriter etatowiec, ale musi liczyć się z tym że jego wpływy są nieregularne. Dlatego logicznym jest, że powinien wyceniać więcej swoją pracę niż copywriter na etacie. Musi pamiętać również o tym, że dochodzą mu te wszystkie koszty, których brak copywriterowi “etatowcowi”, ponieważ koszty etatowego copywritera pokrywa jego pracodawca + pracownik dostaje premie i benefity.

Poniższa lista powstała na podstawie obserwacji rynku pracy w branży oraz dostępnych danych.

Copywriter – zarobki w Polsce ( etat w agencji):

Zarobki copywritera na etacie w Polsce sa nastepujące:

1.Początkujący w zawodzie  (tzw. junior copywriter) może liczyć na następujące zarobki na etacie ( umowa o pracę ):

w małych agencjach ( klienci agencji: mikrobiznesy i małe firmy ) poniżej 48 000 zł / rok

oraz w średnich agencjach  i dużych agencjach 48 000 zł -55 000 zł / rok + premie za wyniki

2. Doświadczony copywriter  (w zależności od wielkości agencji i rodzaju jej klientów ) zarabia od 60 000 zł do 85 000 zł / rok + premie za wyniki

3. Senior copywriter  w średniej agencji dostanie  98 000 – 110 000 zł  / rok + premie za wyniki,

a w dużej (agencji sieciowej ) od 130 000 do nawet 150 000  zł I WIĘCEJ ( negocjacje płacy ) / rok

!!! UWAGA! Do podaych dochodów należy dodać premie, które można otrzymać za osiągnięcia, np.

za przygotowanie udanej kampanii reklamowej ( copywriting ) = jej wysokość może wynosić 50 000 zł, a nawet i więcej. !!!

DODATKI do pensji zasadniczej = są to benefity dodane do wynagrodzenia podstawowego i zależą od rodzaju oraz polityki firmy:

pakiet podstawowy: laptop, komórka, ubezpieczenie spoleczne i zdrowotne, płatny urlop

pakiet dodatkowy: ubezpieczenie na życie, pakiet medyczny ( prywatne ubezpiecznie zdrowotne ), pakiet rekreacyjno – rozrywkowy ( karnety na basen, siłownia, karnety do kina itp. ), prezent na święta, pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub kosztów paliwa,  wyjazdy integracyjne,  etc.

Copywriter – zarobki w Polsce ( etat w dużej firmie ):

Zarobki copywritera na etacie w dużej firmie są o WIELE WIĘKSZE niż w agencjach + premie + benefity.

Dla porównania:

Copywriter – zarobki ( etat w agencji ) w krajach zachodnioeuropejskich ( w przeliczeniu  na złotówki ):

Za granicą, w krajach zachodniej Europy, copywriterzy otrzymują nastepujące wynaghrodzenie za pracę na etat:

1. junior copywriter (czyli początkujący copywriter) zarabia: 110 000 -150 000 zł / rok + premie za wyniki

2. Doświadczony copywriter (3 lub więcej lat doświadczenia) może zarobić: 200 000 – 260 000 zł / rok + premie za wyniki

3. Senior Copywriter (10at lat doświadczenia) 260 000  – 480 000 zł i WIĘCEJ ( negocjacje płacy ) / rok + premie za wyniki

UWAGA! Do podaych dochodów należy dodać premie, które można otrzymać za tzw. performance (brak dokładnych danych)

DODATKI do pensji zasadniczej: do wynagrodzenia podstawowego pracownik otrzymuje dodatkowo benefity

( ich ilość oraz jakość zależy od rodzaju i polityki firmy ):

pakiet podstawowy: laptop, komórka, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, płatny urlop

pakiet dodatkowy: ubezpieczenie na życie, pakiet medyczny ( darmowa prywatna opieka dentystyczna, prywatne ubezpiecznie zdrowotne ), darmowe drinki podczas firmowych spotkań socjalizacyjnych, pakiet rekreacyjno – rozrywkowy ( karnety na siłownię, basen, karnety do kina), wolny dzień od pracy w urodziny, darmowa prenumerata prasy branżowej, pokrycie kosztów dojazdu do pracy, mozliwość podróżowania i pracy zdalnej ( krótkie wyjazdy łaczące pracę z wypoczynkiem )  lub kosztów paliwa, samochód służbowy etc.

Copywriter – zarobki w Europie Zachodniej (etat w dużej firmie ):

Zarobki copywritera na etacie w dużej firmie w Europie Zachodniej są o WIELE WIĘKSZE niż  na etacie w agencji zachodnioeuropejskiej.

Copywriter – zarobki w Stanach zjednoczonych Ameryki ( etat )

A ile zarabia Copywriter z w Stanach zjednoczonych Ameryki? Początkujący copywriter w USA ( junior copywriter ) zarabia pomiędzy 184 000 zł – 220 000 zł. Możesz tylko sobie wyobrazić jak DUŻO zarabia doświadczony copywriter, jeśli  senior copywriterw USA na etacie zarabia 320 000 zł –  WZWYŻ.

Profesjonalny copywriter- freelancer w USA zarabia  w milionach doalrów ( Naprawdę, the sky is the limit! jak mawiają Amerykanie. ).

TUTAJ: ile zarabia copywriter – freelancer

Tutaj się dowiesz  ile zarabia copywriter – freelancer, gdy pracuje dla agencji:

Ile zarabia copywriter-freelancer pracując dla agencji?

A tutaj się dowiesz ile zarabia copywriter-freelancer, gdy pracuje dla klienta bezpośredniego:

Ile zarabia copywriter – freelancer ( klienci bezpośredni )

Powyższy artykuł  “Copywriter zarobki” w sposób obiektywny opisuje zarobki copywriterów w Polsce i za granicą

error: Content is protected !!